O tym, że kontrola jakości jest niezwykle ważnym etapem każdej produkcji nie trzeba nikogo przekonywać. Przedsiębiorcy coraz częściej szukają rozwiązań pozwalających im usprawnić to działanie i obniżyć jego koszty. Jednym z nich są optyczne czujniki pomiarowe. Oto wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć.
Jak działają czujniki optyczne?
Kontrola jakości produkcji może odbywać się również w oparciu o czujniki optyczne, których zasada działania polega na emitowaniu wiązki promieni świetlnych przez nadajnik i odbieraniu jej przez odbiornik. Źródłem światła w nadajnikach są najczęściej diody LED, które pracują w podczerwieni lub diody laserowe. Sensory te reagują na obiekty znajdujące się w strefie ich działania, czyli pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem przecinając ich wiązkę światła, bądź też na wiązkę odbitą od obiektu.
– Zaawansowane optyczne czujniki pomiarowe stosowane są m.in. do: bezdotykowej detekcji obiektów na podstawie ich koloru, liczenia przedmiotów przesuwających się na taśmach transportowych oraz ich identyfikacji oraz kontroli położenia ruchomych części maszyn. – mówi specjalista z serwisu newtech.com.pl.
Zalety czujników optycznych
Podobnie jak w przypadku czujników wizyjnych, również nowoczesne kompaktowe sensory optyczne odznaczają się intuicyjnością i łatwością obsługi, umożliwiając bezproblemową instalację i szybkie ustawienie parametrów. Dzięki inteligentnej ocenie, standardowym koncepcie działania, dokładności i odpornej obudowie czujniki te świetnie sprawdzają się przy efektywnym pomiarze wymiarów elementu, precyzyjnym pozycjonowaniu narzędzi lub ramienia robota czy też zadaniach kontrolnych i sortowaniu.
– Jednym z zastosowań tego rodzaju czujników jest pomiar wysokości elementów (np. wysokości maksymalnej, minimalnej, średniej, różnicy wysokości oraz standardowej odchyłki), który nawet przy zmieniających się warunkach oświetleniowych jest bardzo dokładny. Wysokiej klasy sensory gwarantują pewny pomiar bez konieczności pozycjonowania elementów w określonym miejscu. Co ważne, te kompaktowe urządzenia nie wymagają stosowania skomplikowanego oprogramowania. Dokładność pomiaru, łatwość instalacji i obsługi to przykładowe cechy, którymi powinny odznaczać się czujniki renomowanych producentów. – dodaje ekspert z newtech.com.pl.
Czujniki optyczne idealnie sprawdzają się również w przypadku elementów zaokrąglonych, pozwalając na pomiar średnicy, pozycji centralnej, górnej oraz bocznej.
Czujniki krawędziowe – co to takiego?
Niezwykle praktycznymi rozwiązaniami optycznymi są także czujniki krawędziowe umożliwiające precyzyjne kontrolowanie uprzednio zdefiniowanej krawędzi, pomiar szerokości elementu lub szczeliny czy pozycjonowanie z wykorzystaniem centralnej pozycji elementu.
Wysokiej klasy sensory krawędziowe pozwalają na precyzyjny pomiar niezależnie od koloru powierzchni i sposobu jej wykończenia (nawet, jeśli elementy się zmieniają) oraz niezależnie od odległości do materiału (nawet w przypadku bicia osiowego lub promieniowego). W tę charakterystykę idealnie wpasowuje się flagowy produkt firmy Baumer – czujnik krawędziowy PosCon3D. Cechy, jakimi się charakteryzuje się wspomniany czujnik, były wcześniej dostępne jedynie w zaawansowanych pomiarowych systemach laserowych. Warto dodać, że sensor ten ma widoczną wiązkę laserową i nie wymaga użycia podatnego na zabrudzenia reflektora. Jako źródło światła wykorzystano laser klasy I. Na uwagę zasługuje fakt, że w przypadku PosCon3D istnieje możliwość elastycznej instalacji czujnika w dowolnej pozycji w zakresie ukosowania do 30 stopni. Na dzień dzisiejszy klienci mogą wybierać spośród trzech dostępnych typów: standardowego, dla bardzo precyzyjnych pomiarów oraz dla szczególnie ciemnych elementów. W zależności od preferencji i potrzeb każdy znajdzie odpowiednie dla siebie rozwiązanie.
W kontroli jakości trzeba stawiać na rozwiązania najwyższej klasy, które będą doskonale spełniać swoje funkcje – automatyzować pewne procesy i tym samym obniżać ich koszty. Odpowiedzią producentów na tego typu potrzeby są na pewno czujniki optyczne, które znajdują swoje zastosowanie w wielu obszarach.
Dodaj Komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.