Polecane
Kupiłeś używane auto? O tym musisz pamiętać!

Kupno używanego samochodu wiąże się z załatwianiem wielu spraw. Najpierw sprawdzanie ogłoszeń, jeżdżenie na oględziny samochodu. Jednak na tym bieganina się nie kończy. Również po zakupie auta musimy się nałazić, by dopełnić wszelkich formalności. Co powinniśmy załatwić, jeśli już dokonaliśmy zakupu?

Ubezpieczenie

To chyba jedna z ważniejszych spraw. O ile OC w dniu zakupu jest jeszcze ważne, problem jest dużo mniejszy, ale co zrobić, gdy OC straciło już ważność? By móc bezpiecznie dojechać do domu kupionym autem, musimy wykupić 30-dniową polisę OC. Ważne OC jest również istotne przy rejestracji samochodu.

Jeśli polisa OC była ważna w trakcie zakupu, mamy 30 dni na jej wypowiedzenie – albo drogą pisemną albo w oddziale danej firmy. Oczywiście to również czas na wykupienie nowej polisy. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, możemy również zdecydować się na AC, jeśli nasze auto nie ma więcej niż 10 lat.

Podatki, podatki i jeszcze raz podatki…

Jeśli zakupiliśmy samochód, mamy dwa tygodnie na uregulowanie podatków od czynności cywilno-prawnych. Taki podatek płaci się w odpowiednim Urzędzie Skarbowym. Jeśli mowa o samochodach, podatek będzie wynosił 2% wartości rynkowej auta. By uregulować opłatę, wystarczy poprosić w okienku o odpowiedni druk i wypełnić go, by urzędnik mógł wyliczyć kwotę do zapłaty. Następnie udajemy się do kasy i płacimy.

Pamiętajmy, że taka opłata dotyczy wyłącznie osób, które kupiły samochód od właścicieli prywatnych. W przeciwnym wypadku to komis ma obowiązek zapłacenia takiego podatku.

Rejestracja

Kolejna obowiązkowa formalność, której musimy dopełnić w ciągu 30 dni od daty zakupu. Wniosek wypełnia się w Wydziale Komunikacji. Czego będziemy potrzebować do rejestracji auta? Starych tablic rejestracyjnych, dowodu osobistego, umowy sprzedaży, dowodu rejestracyjnego z ważnym przeglądem technicznym, karty pojazdu oraz ważnego ubezpieczenia OC. Rejestracja może potrwać około 30 dni. Na ten okres otrzymujemy nowe tablice oraz tymczasowy dowód rejestracyjny.

A jeśli jeszcze poszukujesz samochodu używanego, sprawdź ofertę na stronie: http://www.impwar.pl/.

Autor Artykułu

Podobne Artykuły

Dodaj Komentarz