Polecane
Spółka z o.o. – założyć samodzielnie, czy skorzystać z pomocy kancelarii?

Jak wygląda proces zakładania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością? Jakich formalności trzeba dopełnić? O czym pamiętać? Czy lepiej założyć ją na własną rękę, czy skorzystać z pomocy kancelarii prawnej? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Spółka z o.o. – czym jest i kto może ją założyć?

Spółka z o.o. (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), to spółka kapitałowa, która jest regulowana przez Kodeks spółek handlowych. Ma zdolność prawną i zdolność do czynności prawnych, w skrócie, gdy powstanie jest odrębnym podmiotem z odrębnym majątkiem, dodatkowo z własnymi prawami i obowiązkami.

Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością można założyć samodzielnie lub ze wspólnikiem, który może być osobą fizyczną lub prawną (np. inna spółka z o.o.). Wspólnikiem w spółce nie może być spółka cywilna, a także jednoosobowa spółka akcyjna, ani spółka osobowa.

Jak założyć spółkę z o.o.?

Spółkę z o.o. możesz założyć samodzielnie w sposób tradycyjny lub przez internet, w serwisie, który jest prowadzony przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Dokumentami niezbędnymi do założenia spółki są jej umowa, jeśli zakłada się ją ze wspólnikiem lub wspólnikami albo akt założycielski spółki, w przypadku, gdy prowadzisz działalność jako spółka jednoosobowa. Każdy dokument powołujący spółkę musi być zawarty w formie aktu notarialnego.

Już na etapie przygotowywania umowy, warto skorzystać z pomocy kancelarii prawnej, dlatego że przepisy kodeksu spółek handlowych określają, jakie są minimalne wymogi, jeśli chodzi o jej treść. Dla początkującego przedsiębiorcy może to być kłopotliwe – kancelaria wyspecjalizowana w zakładaniu spółek zadba o wymagane zapisy, odpowiednio określi też te niestandardowe. Poza umową, wspólnicy muszą również wnieść wkład na pokrycie kapitału zakładowego spółki – minimum 5000 zł oraz powołać zarząd.

Kiedy umowa spółki zostanie podpisana, masz pół roku na dokonanie wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). W tym celu trzeba złożyć wniosek o rejestrację spółki we właściwym sądzie gospodarczym. Zasada jednego okienka w Sądzie Gospodarczym, możesz złożyć również wnioski w celu nadania numeru NIP dla spółki (US), numer REGON (Urząd Statystyczny) oraz do ZUS-u. (źródło: https://kancelaria-pertek.pl).

Jak widzisz, proces założenia spółki wymaga podjęcia kilku kroków i pamiętania o wymogach, choćby dotyczących konstrukcji umowy spółki z z o.o. Z tego względu, warto rozważyć powierzenie założenia spółki specjalistom – zaoszczędzisz czas, będziesz mieć też pewność, że wszystkie formalności zostały dopełnione, a dokumenty mają prawidłową treść.

Autor Artykułu

Podobne Artykuły

Dodaj Komentarz