Finanse
10 pytań przed zakupem mieszkania od dewelopera

Od decyzji o kupnie mieszkania do odbioru kluczy do własnego „M” inwestorów czeka długa droga. Zanim jednak podejmiesz decyzję o zakupie mieszkania od dewelopera, odpowiedz sobie na kilka pytań, które pozwolą Ci usystematyzować myśli, określić swoje cele, nakreślić listę oczekiwań i sprecyzować, na czym zależy Ci najbardziej.

Wybór dewelopera to jedna z najważniejszych decyzji młodego inwestora. Od firmy deweloperskiej zależy bowiem przyszłość kupujących mieszkanie. Część klientów obawia się niejasnych umów, prawnych zawiłości, a ostatecznie tego, że plany o własnym „M” pozostaną jedynie w sferze marzeń. Odpowiedzi na 10 prostych pytań, zadanych przed ostatecznym wyborem dewelopera, pomogą podjąć rozsądną decyzję i powierzyć pieniądze odpowiedniej firmie.

1. Na co będzie mnie stać?
Zastanów się, jakie są Twoje możliwości finansowe. Jeśli wiesz, że swoje „M” weźmiesz na kredyt, skontroluj zdolność kredytową. Jeśli zaś kupujesz mieszkanie z własnych środków, sprawdź, jaką dysponujesz kwotą i czy oszczędności wystarczą również na pokrycie kosztów wykończenia nowego mieszkania. Zdolność kredytowa lub środki własne, a dokładniej ich precyzyjne wyliczenie i oszacowanie, pozwolą Ci realnie planować zakup mieszkania w określonej lokalizacji i cenie. Słowem – dowiesz się, na co możesz sobie pozwolić.

2. Na jakim metrażu i ilu pokojach mi zależy?
To kolejne ważne pytanie. Dotyczy ono zarówno par, małżeństw, jak i singli. Zastanów się, czy wolisz otwartą przestrzeń, czy kilka mniejszych pokoi, dzięki którym znajdziesz w nowym mieszkaniu cichy kąt. Niektórzy wolą postawić na większy metraż z dala od centrum niż niewielkie pokoje w sercu miasta. Postaraj się wyznaczyć sobie przedział metrażowy od-do oraz określić minimalną i maksymalną ilość pokoi. Wybór zależy również od tego, czy mieszkasz samotnie, czy planujesz zamieszkać z kimś lub w niedługim czasie założyć rodzinę.

3. Jakie oferty dostępne są w interesującej mnie lokalizacji?
Trzecie ważne pytanie to lokalizacja – bliżej pracy, w centrum miasta czy z dala od miejskiego zgiełku? Zastanów się nad tym, co jest dla Ciebie najważniejsze – szybki dojazd do miejsca pracy, nastrojowe spacery wśród zieleni czy bliskość konkretnych punktów usługowych? Jeśli lubisz któreś osiedla i rejony miasta, szukaj mieszkania właśnie tam.

4. Jaki standard oferty mnie interesuje?
Mieszkanie pod klucz czy do samodzielnego wykończenia? Chcesz wejść do lokum, w którym z marszu możesz zamieszkać czy pragniesz urządzić je od A do Z po swojemu? Standard deweloperski to istotna kwestia. Warto zastanowić się, która opcja odpowiada Ci bardziej, aby w połowie drogi do własnego lokum nie odkryć, że jednak zakupione mieszkanie trzeba będzie jeszcze urządzić. Część deweloperów oferuje mieszkania w stanie surowym, inne firmy – lokale pod klucz, gotowe do zamieszkania.

5. Jakie opinie o deweloperach funkcjonują w sieci?
Internet stał się miejscem poszukiwań opinii i dzielenia się doświadczeniami. Jeśli masz już na oku kilku deweloperów, postaraj się odszukać opinie na ich temat w sieci. Pozwoli Ci to uniknąć rozczarować i ustrzec się niektórych błędów. Spora ilość złych opinii nie musi przekreślać Twojego wyboru, ale dać do myślenia, czy na pewno odpowiedniej osobie chcesz powierzyć oszczędności życia. Sprawdź, co piszą mieszkańcy, klienci, jak deweloper funkcjonuje w mediach, czy szybko reaguje na problemy etc.

6. Na jakim etapie są inwestycje, które mnie interesują?
Kupowanie „dziury w ziemi” to dla niektórych stres nie do pokonania. Często okazuje się, że takie obawy są niesłuszne. Aby upewnić się, na jakim etapie budowy są inwestycje, które Cię interesują, porozmawiaj z deweloperem, poszukaj informacji w sieci, sprawdź, kiedy deweloper planuje oddać lokal do użytku. Pamiętaj, że zawsze możesz wybrać się w okolice placu budowy, aby sprawdzić, jak idą postępy prac.

7. Co oferuje deweloper i czy jego propozycja jest konkurencyjna?
Coraz częściej deweloperzy oferują szereg dodatkowych udogodnień i pakietów, dzięki którym inwestor czuje się bezpieczniej. Ważnym atutem jest pomoc w finansowaniu inwestycji, kolejnymi – bezpłatne porady specjalistów finansowych, pakiety deweloperskie, udogodnienia przy rozpatrywaniu wniosków o kredyt (krótszy czas oczekiwania), zniżki do sklepów z materiałami wnętrzarskimi.

8. Rezerwuję, rezygnuję i… czy stracę?
Spora część inwestorów obawia się umowy rezerwacyjnej, która często jest równoznaczna z pewnym rodzajem zobowiązaniem, którego zerwanie skutkuje karą. Nie zawsze tak jest, ponieważ część deweloperów rezygnuje z umowy rezerwacyjnej, a tym bardziej nakładania kar na młodych inwestorów za rezygnację.

Zrezygnowaliśmy z umowy rezerwacyjnej, aby dać szansę młodym inwestorom. Zmiana zdania nie powinna być równoznaczna z karą pieniężną, ponieważ wybór mieszkania nigdy nie jest łatwą decyzją. Słuchamy naszych klientów i wychodzimy im naprzeciw, stąd brak umowy rezerwacyjnej. Zamknięty rachunek powierniczy również wpływa na to, że inwestorzy mogą czuć się bezpiecznie – mówi przedstawiciel White Stone Development.

9. Jakiego sąsiedztwa oczekuję?
Bliskość lasów, dostęp do ścieżek rowerowych, spokojna okolica z dostateczną ilością punktów usługowych, ale bez gwaru miasta? A może ścisłe centrum, restauracje i sklep na każdym kroku? Wybór mieszkania to również wybór sąsiedztwa – nie jesteśmy bowiem osamotnieni. Zastanów się, czy zależy Ci na gwarnej okolicy czy zaciszu.

10. Która oferta jest najlepsza i czy mogę negocjować?
Porównaj wybrane oferty i sprawdź, która z nich jest lepsza. Weź pod uwagę lokalizację, metraż, cenę, standard, dodatkowe profity, czas zakończenia inwestycji i opinie o deweloperze. Sprawdź również, czy w przypadku wybranych ofert możliwa jest negocjacja cen.

Listę stworzyła firma White Stone Development.

Autor Artykułu

Podobne Artykuły

Dodaj Komentarz