Polecane
Awarie suwnicy wykluczające maszynę z dalszej eksploatacji

Suwnice to maszyny zaprojektowane z myślą o podnoszeniu ciężkich i nierzadko wielkogabarytowych przedmiotów. Maszyny te ułatwiają codzienną pracę operatorom i pozwalają na wykonywanie operacji w pionie i poziomie, które w standardowy sposób bez udziału suwnicy dla człowieka byłyby niemożliwe do zrealizowania. Są stosowane w wielu branżach – od transportowej po budowlaną. Suwnice jednak mają ograniczony czas użytkowania określony przez producenta. Gdy nadejdzie, to włączany jest tryb awaryjny i jest to znak, że osoba obsługująca maszynę musi zlecić doświadczonej firmie tzw. resurs suwnicy, czyli sprawdzenie stanu technicznego suwnicy i wydłużenie terminu dalszej eksploatacji. Pod warunkiem, że przegląd suwnic maszyny jest zgodny z wymogami Urzędu Dozoru Technicznego i nie występują żadne przeciwwskazania techniczne ku temu.

Jakie są najczęstsze przyczyny awarii suwnic? 

W suwnicach do grona najczęściej awaryjnych elementów zaliczyć można mechanizmy, które odpowiadają za podnoszenie ciężkich przedmiotów oraz silniki, które w wyniku długiego okresu eksploatowania tracą swoją moc wyjściową. W związku z tym bardzo często się okazuje, że w wyniku utraty mocy wyjściowej ich praca nie jest już tak wydajna jak na samym początku. 

Kolejnym problematycznym elementem w suwnicach są haki, które odpowiadają za udźwig przedmiotów. Awaria polega na tym, że bardzo często nie są one w stanie utrzymać ciężaru danego produktu i wymagają wzmocnienia, a także odpowiedniej konserwacji. Takie zdarzenia jak upuszczenie ciężkiego przedmiotu we wnętrzu hali są bardzo niebezpieczne i może skutkować zagrożeniem życia pracowników. 

Kolejnym powodem najczęstszych awarii suwnic są zbyt duże przeciążenia mechaniczne. Zbyt intensywna praca suwnicy i długa eksploatacja bez regularnych przeglądów maszyny może sprawiać, że bardzo szybko zaczną zużywać się podzespoły. Można to łatwo zweryfikować w praktyce np. sprawdzić, które elementy poruszają się z większym oporem lub wydają charakterystyczne dźwięki jak piszczące koła podczas ruchu. Jeśli koła suwnicy hałasują to znaczy, że ich geometrię należy poprawić zgodnie z zaleceniami producenta maszyny. 

Innym powodem awarii może być po prostu nieodpowiednia moc w stosunku do danego zadania. W efekcie suwnica może być zbyt obciążona pracą, a pobór mocy zwiększony, co może skutkować niewłaściwym resursem suwnicy i wymagać naprawy. Jeśli suwnica będzie narażona na tzw. uszkodzenia zmęczeniowe, to może nastąpić szybsze zużywanie się łożysk, pękanie spoin i odkształcanie całej konstrukcji. Brak świadomości o tym, że jakaś część suwnicy zużywa się lub jest niewłaściwie eksploatowania wywiera wpływ na całą konstrukcję i jej złe działanie. Właśnie dlatego tak istotne są regularne przeglądy i weryfikowanie poprawnego stanu działania wszelkich elementów konstrukcyjnych suwnicy. W przeciwnym razie maszyna będzie zbyt wysłużona i nie będzie przeznaczona do bezpiecznego działania.

miejsce na foto1

Jak przebiega konserwacja suwnicy i co warto wiedzieć na ten temat? 

Aby tego uniknąć zaleca się regularny przegląd suwnicy, w ramach którego można zweryfikować sposób działania poszczególnych elementów, określić elementy, które nie pracują prawidłowo, przeanalizować je i zaplanować poszczególne prace naprawcze. Taka konserwacja powinna być wykonana przez doświadczoną firmę taką jak Konecranes. Taka modernizacja suwnicy jest konieczna, aby mieć pewność, że suwnica działa w odpowiedni sposób i nie stanowi zagrożenia dla życia operatorów oraz innych osób pracujących w hali. 

Konserwacja suwnicy rozpoczyna się od szczegółowej analizy resursu suwnicy, dotychczasowej eksploatacji z uwzględnionymi obciążeniami, a także polega na wykryciu wszelkich nieprawidłowości. Bardzo często w praktyce dochodzi do awarii silników lub mechanizmu odpowiedzialnego za wciąganie przeróżnych przedmiotów. 

Naprawa wciągnika wymaga nie tylko wiedzy inżynieryjnej, ale przede wszystkim świadomości, jakie rozwiązania zastosować i wiedzy o tym, jakie części do suwnic dobrać, aby suwnica działała zgodnie ze swoim przeznaczeniem. W tego typu usługach specjalizuje się firma Konecranes. 

Dlaczego warto właśnie jej powierzyć modernizację suwnicy? 

Ze względu na profesjonalne i kompleksowe podejście do konserwacji tego typu maszyn, fachowe doradztwo, a także pełną opiekę kliencką. Ponadto to firma, dla której bezpieczeństwo modernizowanych maszyn jest najważniejsze. Jeśli więc zależy Ci na fachowej wiedzy, dobrej opiece i zaangażowaniu, to eksperci z Konecranes na pewno podejmą współpracę. 

Modernizacja suwnicy – jak to przebiega?

Modernizacja suwnic to przedsięwzięcie, które wymaga wiedzy technicznej, odpowiednio sprawdzonych rozwiązań i znajomości specjalnych technologii. Konecranes oferuje klientom opiekę w okresie eksploatacji i zapewnia wszechstronne podejście. To nie tylko znajomość tego, w jaki sposób łączą się poszczególne dane, ale również wiedza, w jaki sposób przebiega naprawa suwnicy. 

Autor Artykułu

Podobne Artykuły