Polecane
Pozwolenie na budowę hali stalowej – jak wyglądają formalności?

Hala stalowa wedle polskich przepisów prawnych wymaga uzyskania stosownego pozwolenia na budowę. Warto o tym pamiętać, jeśli planujesz taką inwestycję na terenie firmy lub chcesz rozwinąć swoją działalność i potrzebujesz dodatkowej hali. W związku z tym przed rozpoczęciem jakichkolwiek robót budowlanych, należy uzyskać prawomocne pozwolenie na budowę hali stalowej od organu administracji architektoniczno-budowlanej. Zanim jednak to nastąpi, należy wypełnić odpowiedni formularz i złożyć wniosek w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta, do którego przynależy teren budowlany.

Budowa hali stalowej całorocznej czy tymczasowej – co wybrać? 

Wielu przedsiębiorców w celu rozwoju swoich firm decyduje się również na budowę dodatkowych hal magazynowych czy produkcyjnych. Takie rozwiązanie bez wątpienia sprzyja większym potrzebom magazynowym i pomaga zwiększyć zakres produkowanych materiałów znacząco przyśpieszając rozwój biznesu. 

Jednak w praktyce wielu przedsiębiorców może się zastanawiać: czy trzeba tego rodzaju halę zgłaszać i czy wymagane jest pozwolenie na budowę? Ta kwestia jest ściśle uzależniona od terminu użytkowania hali. Jeśli planujesz korzystać z hali tymczasowo np. przez określony czas w roku, to warto zdecydować się na budowę hali tymczasowej, która nie wymaga pozwolenia. Natomiast, jeśli planujesz wykorzystać halę do celów komercyjnych dłużej niż rok, to budowa takiej hali wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. 

Czy pozwolenie na budowę hali stalowej jest niezbędne? 

Budowa hali tymczasowej to dobre rozwiązanie, jeśli np. planujesz skorzystać z takiej inwestycji tylko podczas jednego sezonu i masz pewność, że nie jest to długoterminowa inwestycja. W takim przypadku wystarczy jedynie zgłosić jedynie fakt do odpowiedniego urzędu. 

Jeśli natomiast planujesz taką inwestycję w perspektywie długoterminowego użytkowania, to koniecznie jest uzyskanie niezbędnego pozwolenia na budowę takiej hali w wybranym miejscu i zgłoszenie tego faktu do odpowiedniego urzędu. 

Co warto wiedzieć o budowaniu hal stalowych? 

Opracowanie szczegółowego projektu budowlanego wraz z organizacją wszelkich kwestii formalnych to coś, w czym specjalizuje się firma Borga – producent hal produkcyjnych. Warto powierzyć jej to zadanie, jeśli zależy Ci na kompleksowej realizacji – od uzyskania niezbędnych pozwoleń na budowę hali po gotowy projekt na wyznaczonym terenie budowlanym. 

Jeśli potrzebujesz powiększyć swoją przestrzeń o dodatkową halę na potrzeby produkcyjne swojej firmy, to warto w tej kwestii zaufać doświadczonej firmie. Warto jednak mieć na uwadze, że w niektórych przypadkach istnieje możliwość wybudowania hali stalowej bez uzyskiwania pozwolenia na budowę. 

W niektórych przypadkach przy użytkowaniu konstrukcji tymczasowych wystarczy jedynie zgłosić do odpowiedniej instytucji fakt istnienia takiej budowli i nie jest wymagane pozwolenie użytkowania na budowę. Natomiast zgłoszenie budowy hali jest niezbędne, jeśli będzie ona użytkowana dłużej niż jeden sezon np. przez wszystkie dni w roku, a budowę takiej hali należy rozpocząć jedynie wtedy, gdy jest już wydane pozwolenie na budowę.

miejsce na foto1

Dlaczego warto powierzyć budowę hali doświadczonej firmie budowlanej?  

Jako producent hal magazynowych Borga wykorzystuje nowoczesne technologie, aby stworzone hale stalowe spełniały wszelkie niezbędne normy bezpieczeństwa i jednocześnie służyły klientom przez wiele lat. 

Jeśli zależy Ci na wysokiej jakości budownictwa i oddelegowaniu wszelkich niezbędnych formalności związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę hali, to warto skorzystać z usług firmy Borga.

Pierwszą cechą charakteryzującą hale stalowe tej firmy jest wysoka jakość komponentów budowlanych i przemyślany proces produkcji. Wszelkie elementy konstrukcyjne są produkowane w fabrykach w Polsce, dzięki czemu firma ma kontrolę nad każdym, nawet najmniejszym detalem produkowanych hal. 

Kolejny aspekt, na który warto zwrócić uwagę przed rozpoczęciem współpracy, to przede wszystkim prefabrykowany system budowania hali, który zapewnia nie tylko wytrzymałość takiego obiektu, ale gwarantuje satysfakcję przez wiele lat z jakości dobranych komponentów i pozwala na nieograniczone możliwości użytkowe. Przy projektowaniu różnego rodzaju hal Borga bierze pod uwagę nie tylko oczekiwania klientów, ale przede wszystkim przeznaczenie hal i pod tym kątem robi wszystko, by stworzyć najodpowiedniejszą halę dla klientów. Wysokiej jakości komponenty budowlane, produkcja części w Polsce, a także kontrolowanie każdego etapu prac nad projektem sprawiają, że jest to firma, której zaufało tysiące Polaków w ciągu kilkudziesięciu lat działalności. 

Podsumowanie 

Chcesz wybudować halę stalową, magazynową lub na potrzeby produkcyjne własnej firmy? Borga zrealizuje dla Ciebie dokładnie taką halę, jakiej potrzebujesz, aby z sukcesem rozwijać swoją działalność i dostosować ją do zwiększonych potrzeb produkcyjnych, dlatego bardzo serdecznie zapraszamy do kontaktu i indywidualnej wyceny projektu hali.  

Autor Artykułu

Podobne Artykuły