Finanse
Co warto ubezpieczyć w naszym domu?

Ubezpieczenie na życie to produkt, którego wykupienie nie jest dla nas obowiązkiem. W związku z tym nie każdy decyduje się na to, by je sobie sprawić. Niestety, w myśl dawnego porzekadła, „wypadki chodzą po ludziach” i nie jesteśmy w stanie stwierdzić, kiedy ubezpieczenie na życie może się nam przydać. Czy warto jest zdecydować się na odpowiednią polisę? Zdecydowanie tak! W dzisiejszym artykule poznasz trzy najważniejsze powody, dla których warto się ubezpieczyć.


Ubezpieczenie na życie – czym ono w ogóle jest?

Ubezpieczenie na życie z zasady ma zabezpieczyć rodzinę ubezpieczonego na okoliczność różnych, nieszczęśliwych wypadków. Weźmy pod uwagę choćby taki scenariusz – jeśli Państwo X są żywicielami trójki swoich dzieci i razem spłacają kredyt hipoteczny na poczet domu, to utrata choćby jednego źródła dochodu będzie dla nich wyjątkowo niekorzystną sytuacją. Jeśli Pan X umrze lub ulegnie nieszczęśliwemu wypadkowi, który będzie na tyle poważny, że Pan X straci możliwość wykonywania pracy, to Pani X zostanie sama z trójką dzieci na swoim utrzymaniu oraz niespłaconym kredytem. Ubezpieczenie na życie jest w stanie pomóc jej w takiej sytuacji, jednakże ma też wiele innych zalet. Poznaj trzy powody, dla których warto się ubezpieczyć!

Powód pierwszy – zabezpieczenie naszych bliskich

Zdecydowanie najważniejszym powodem, dla którego ubezpieczenie na życie staje się ważnym zakupem, jest zabezpieczenie naszych bliskich. Przykładowa historia, w której taki scenariusz jest realizowany została przytoczona już w poprzednim akapicie, nie będziemy się więc bardziej rozpisywać na ten temat. Jednakże warto mieć świadomość, że polisa zapewni naszej rodzinie zabezpieczenie nie tylko na wypadek naszej śmierci, ale także może pokryć koszty naszego leczenia czy rehabilitacji po wypadku.

Powód drugi – dobry start dla dzieci

O tym, jakim wyzwaniem może być start w dorosłym życiu, raczej nie trzeba nikomu mówić. Studia, pierwszy samochód, kupno domu – niestety te wszystkie rzeczy kosztują i to wcale niemało. Pieniądze, jakie jest nam w stanie zapewnić ubezpieczenie na życie, mogą nam pomóc w zagwarantowaniu jak najlepszych pierwszych kroków w dorosłość naszym dzieciom w przypadku, kiedy nie będziemy w stanie już pomóc im sami. Oczywiście jest to bardzo czarny scenariusz, którego realizacji nie życzymy nikomu, jednakże musimy mieć świadomość, że jest on możliwy i im wcześniej się przed nim zabezpieczymy, tym będzie lepiej.

Warto wspomnieć w tym momencie o tym, że oferta ubezpieczeń na życie jest obecnie niezwykle szeroka i nic nie musi się z nami stać, byśmy otrzymali pieniądze w polisy. Mowa tutaj o ubezpieczeniu na życie z opcją oszczędzania. Działa ono dokładnie tak jak standardowa polisa, z tą różnicą, że część składek jest kumulowana i może zostać wypłacona w momencie, kiedy skończy się umowa. W praktyce jest to po prostu długoterminowa lokata, która daje nam różne bonusy. Warto przemyśleć tę opcję, jeśli zależy nam na jak najlepszej przyszłości naszych dzieci.

Powód trzeci – ubezpieczenie na życie to gwarancja emerytury

Czas emerytury to z założenia czas relaksu i odpoczynku. Niestety chyba każdy z nas ma świadomość, jak w praktyce może wyglądać emerytura w Polsce. Czasami składki, które oferuje ZUS, mogą okazać się zbyt małe, byśmy mogli sobie pozwolić na zapewnienie takiego samego komfortu i poziomu życia, jaki mieliśmy, kiedy wykonywaliśmy czynnie pracę zawodową. Oczywiście może zdarzyć się też tak, że świadczenia emerytalne, jakie otrzymamy, będą w pełni wystarczające, praktyka pokazuje jednak, że czasami jest to wręcz niemożliwe. Warto więc przeciwdziałać zawczasu i zdecydować się na ubezpieczenie na życie z opcją oszczędzania na emeryturę. Podobnie jak w przypadku dobrego startu dla naszych dzieci, nie musimy ulec wypadkowi, by otrzymać pieniądze z polisy. Po prostu w momencie, kiedy osiągniemy wymagany wiek emerytalny, będziemy mieli możliwość odzyskania części składek. Jest to bardzo dobry suplement do emerytury państwowej – obie te opcje wzajemnie się uzupełniają, przez co my zyskujemy maksimum korzyści.

Autor Artykułu

Podobne Artykuły