Inne
Jak zadbać o odpowiednie wyposażenie magazynu?

Wiele firm posiada własne powierzchnie magazynowe. Zwłaszcza firmy, które produkują towar w dużych ilościach. Firmy, które mają na tyle duże zaplecze powierzchniowe, budują własne magazyny, aby nie płacić za wynajem powierzchni magazynowych.

Pracując w zagranicznej firmie byłem odpowiedzialny za wyposażenie magazynu. Co można rozumieć pod pojęciem wyposażenie magazynu? Wbrew pozorom nie są to tylko półki, regały i szafy na sprzęt. Możemy wskazać na równie istotne i ważne elementy wyposażenia magazynu jak wózki transportowe, drabiny, śmietniki, a w przypadku przewożenia palet z załadunkiem niezbędny będzie też wózek widłowy.

Na wyposażenie magazynu składają się również rzeczy drobniejsze, czyli na przykład taśmy, pojemniki warsztatowe, nożyce czy folia stretch. W magazynach najistotniejszą rzeczą jest zmagazynowanie towaru w sposób bezpieczny, ale zabierający jak najmniej miejsca. W tym celu należy dbać o porządek i właściwe magazynowanie. W tym celu stosuje się różne sposoby magazynowania, na przykład na regałach zwykłych lub w bardziej nowoczesnych technologiach na regałach wysokich obsługiwanych komputerowo, tak zwane wysokie składowanie. Są to jednak drogie rozwiązania, w związku z czym bardzo popularna jest nadal paleta kontenerowa.

Na paletach można układać towar bezpośrednio w kartonach lub wykorzystać do tego skrzyniopalety. Są one w szczególności wykorzystywane do transportu owoców i warzyw. Skrzyniopalety wykonane są z drewna, mają prześwity w określonych odległościach tak, aby produkty spożywcze zbyt szybko się nie zepsuły. Składowanie palet również wpływa na ograniczenie wykorzystywanej powierzchni, ponieważ paleta kontenerowa, może być układana jedna na drugą, przez co będzie zajmowała mniej miejsca.

Niezwykle istotne jest optymalne wykorzystanie po pierwsze wnętrza magazynu, a po drugie prawidłowe ułożenie towaru na palecie. Ponadto należy zwrócić uwagę na stabilność ładunku i nie przekraczanie dopuszczalnego ciężaru na palecie, w ten sposób aby w trakcie transportu ładunek był bezpieczny i nie uległ uszkodzeniu.

źródło: http://opakowania-plastikowe.pl/palety-plastikowe

Autor Artykułu

Podobne Artykuły

Dodaj Komentarz