Polecane
Co musisz wiedzieć o systemie zarządzania jakością?

System zarządzania jakością stanowi fundament zasad zarządzania w coraz większej liczbie organizacji. Do tej pory na całym świecie SZJ zgodny z ISO 9001 wdrożyło ponad milion jednostek. W tym gronie znajdują się zarówno firmy prywatne, jak i instytucje państwowe oraz organizacja pozarządowe.

System zarządzania jakością świetnie sprawdza się zarówno w dużych, jak i małych przedsiębiorstwach, więc każdy biznesmen powinien go poznać.

Zasady systemu zarządzania jakością

Norma ISO 9001 opiera się na kilku głównych zasadach. Są to:

  • Orientacja na klienta,
  • Przywództwo,
  • Zaangażowanie ludzi,
  • Podejście procesowe,
  • Systemowe podejście do zarządzania,
  • Ciągłe doskonalenie,
  • Podejmowanie decyzji na podstawie faktów,
  • Wzajemnie relacje z dostawcami.

Niedawno treść tej normy została zaktualizowana, aby lepiej pasowała do obecnych warunków na rynku. Główne zmiany dotyczą otoczenia organizacji i określenia jej kontekstu. Twórcy zaktualizowanych zapisów zwracają też większą uwagę na różnego rodzaje ryzyka, które mogą być zarówno zagrożeniem, jak i szansą dla firmy.

Zalety stosowania SZJ zgodnego z ISO 9001

Wprowadzenie zasad ISO 9001 znacznie usprawnia działanie firmy i umożliwia jej rozwój. Poprzez optymalizację wszelkich procesów zachodzących w firmie można podnieść efektywność, co szybko przekłada się na wzrost rentowności. Dokładna analiza wszelkich działań pozwala także na obniżenie kosztów prowadzenia działalności. Dzięki SZJ zwiększa się też przejrzystość struktury,  zakresu obowiązków oraz odpowiedzialności, a także wzajemnych zależności między stanowiskami, czy procesami. System zarządzania jakością znacznie ułatwia cały proces zarządzania, zwłaszcza w przypadku większych firm. Więcej o korzyściach wynikających z wdrożenia normy ISO 9001 można znaleźć na stronie: http://www.bureauveritas.pl/home/about-us/our-business/certification/management-systems/quality

Autor Artykułu

Podobne Artykuły

Dodaj Komentarz