Inne
Największa polska kolekcja monet

Numizmatyka polska może pochwalić się wieloma kolekcjami monet oraz banknotów znalezionych oraz wydanych na ziemiach Rzeczpospolitej Polskiej oraz na terenach historycznie z nią związanych: na Litwie, w księstwach lennych, itd.

Jak można dowiedzieć się z opracowań historycznych, pierwsze polskie kolekcje monet pojawiły się już pod koniec XV wieku. Należały one do biskupa chełmińskiego, Stefana von Heideburga, profesora Akademii Krakowskiej, Macieja Karpiegi z Miechowa oraz do Stanisława Grzepskiego, profesora tej samej uczelni. Kolekcja tego ostatniego została włączona zresztą do zbirów znajdujących się w Biblioteki Jagiellońskiej. Współcześnie również możemy pochwalić się dużymi i interesującymi zbiorami numizmatycznymi.
Najciekawsze i najzasobniejsze zbiory monet w Polsce
Obecnie najbardziej interesujące i najliczniejsze kolekcje numizmatyczne znajdują się w muzeach narodowych w największych miastach Polski. Poleca się wizytę przede wszystkim w muzeach w Warszawie, Poznaniu i Krakowie, ale także w Łodzi, Wrocławiu i Bydgoszczy. Sporym zainteresowaniem cieszą się również monety zgromadzone w Gabinecie Numizmatycznym Mennicy Polskiej.
Tym, którzy chcieliby zobaczyć największą na świecie kolekcję monet oraz medali, zaleca się wybrać się do Częstochowy. Tuż przy Jasnej Górze znajduje się miejsce, w którym zgromadzono eksponaty, których część stanowią zbiory wykupione od znanego numizmatyka mieszkającego w Londynie, Wojciecha Grabowskiego. Ta część to ponad 3 000 monet i medali z wizerunkiem Jana Pawła II. Warto o tym wspomnieć, ponieważ zbiory znajdujące się w Watykanie stanowią jedynie ułamek tej liczby. Co bardzo ciekawe, w muzeum tym można obejrzeć eksponaty zarówno od strony rewersu, jak i awersu.
Osobom, które nie mogą wybrać się do żadnego z wyżej wymienionych miejsc, polecamy odwiedzenie strony internetowej Skarbnicy Narodowej: skarbnicanarodowa.pl, na której można zobaczyć wiele ciekawych monet pojedynczych oraz takich umieszczonych w kolekcjach. Ten portal to również skarbnica wiedzy dla numizmatyków.

Autor Artykułu

Podobne Artykuły

Dodaj Komentarz