B2B-MAGAZYN.PL

Serwis informacyjny B2B dla firm

Inne

Największa polska kolekcja monet

Numizmatyka polska może pochwalić się wieloma kolekcjami monet oraz banknotów znalezionych oraz wydanych na ziemiach Rzeczpospolitej Polskiej oraz na terenach historycznie z nią związanych: na Litwie, w księstwach lennych, itd.

Jak można dowiedzieć się z opracowań historycznych, pierwsze polskie kolekcje monet pojawiły się już pod koniec XV wieku. Należały one do biskupa chełmińskiego, Stefana von Heideburga, profesora Akademii Krakowskiej, Macieja Karpiegi z Miechowa oraz do Stanisława Grzepskiego, profesora tej samej uczelni. Kolekcja tego ostatniego została włączona zresztą do zbirów znajdujących się w Biblioteki Jagiellońskiej. Współcześnie również możemy pochwalić się dużymi i interesującymi zbiorami numizmatycznymi.
Najciekawsze i najzasobniejsze zbiory monet w Polsce
Obecnie najbardziej interesujące i najliczniejsze kolekcje numizmatyczne znajdują się w muzeach narodowych w największych miastach Polski. Poleca się wizytę przede wszystkim w muzeach w Warszawie, Poznaniu i Krakowie, ale także w Łodzi, Wrocławiu i Bydgoszczy. Sporym zainteresowaniem cieszą się również monety zgromadzone w Gabinecie Numizmatycznym Mennicy Polskiej.
Tym, którzy chcieliby zobaczyć największą na świecie kolekcję monet oraz medali, zaleca się wybrać się do Częstochowy. Tuż przy Jasnej Górze znajduje się miejsce, w którym zgromadzono eksponaty, których część stanowią zbiory wykupione od znanego numizmatyka mieszkającego w Londynie, Wojciecha Grabowskiego. Ta część to ponad 3 000 monet i medali z wizerunkiem Jana Pawła II. Warto o tym wspomnieć, ponieważ zbiory znajdujące się w Watykanie stanowią jedynie ułamek tej liczby. Co bardzo ciekawe, w muzeum tym można obejrzeć eksponaty zarówno od strony rewersu, jak i awersu.
Osobom, które nie mogą wybrać się do żadnego z wyżej wymienionych miejsc, polecamy odwiedzenie strony internetowej Skarbnicy Narodowej: skarbnicanarodowa.pl, na której można zobaczyć wiele ciekawych monet pojedynczych oraz takich umieszczonych w kolekcjach. Ten portal to również skarbnica wiedzy dla numizmatyków.