Finanse
Kredyt konsolidacyjny dla poprawy sytuacji finansowej

Jedną z form poprawy swojej sytuacji finansowej jest kredyt konsolidacyjny. Ten jest niejednokrotnie ratunkiem dla tych, którzy popadli w pętlę kredytową i nie radzą sobie z terminową spłatą zaciągniętych zobowiązań w kilku bankach. Poznaj szczegóły takiej oferty i skorzystaj z niej, jeśli zachodzi taka konieczność.

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to nic innego jak zebranie kilku różnych zobowiązań kredytowych w jeden kredyt gotówkowy. Do jednego banku trafiają więc zobowiązania, jakie klient zaciągnął w różnych instytucjach. Dzięki temu zyskuje jedną ratę, nierzadko na o wiele bardziej preferencyjnych warunkach.

Istotą kredytu konsolidacyjnego jest to, że nowy bank spłaca za kredytobiorcę zaciągnięte przez niego zobowiązania i przejmuje całą pulę jego długów. Łączy je w jeden kredyt, ustala czas obowiązywania umowy i wysokość jednej łącznej raty. Od tej chwili kredytobiorca ma jedno zobowiązanie w jednym banku.

Kiedy warto zamienić kredyt gotówkowy?

Kredyt konsolidacyjny jest korzystnym rozwiązaniem dla osób, dla których kredyt gotówkowy zaciągnięty w różnych bankach staje się przeszkodą do zapanowania nad własną sytuacją finansową. Weźmy pod uwagę, że nie wszystkie zobowiązania są zaciągane na korzystnych warunkach. Te, które zostały wzięte kilka lat temu, pozostawiają wiele do życzenia, bo dzisiaj oferty banków są o wiele lepsze.

Kredyt konsolidacyjny jest też dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy nie chcą tracić czasu na pilnowanie terminów spłaty kolejnych rat w różnych instytucjach czy kontakt z różnymi bankami. Zobowiązanie w jednym daje stabilizację i ogromny komfort, bo zmniejsza się liczba koniecznych do spłaty należności. Nie da się też ukryć, że kredyt konsolidacyjny wiąże się z uzyskaniem jednej niższej raty. Rozdzielone zobowiązania generowały o wiele większe koszty.

Ułatwienie dla kredytobiorców

Cieszy fakt, że kredytobiorca, który decyduje się na zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego, nie musi robić wiele, by poprawić swoją sytuację finansową. Całą procedurą zajmuje się nowy bank, a jego klient jest zobowiązany jedynie do udzielenia mu niezbędnych informacji.

Proces udzielania kredytu konsolidacyjnego nie różni się od tego, który jest realizowany w ramach tradycyjnego kredytu gotówkowego. W tym przypadku również sprawdzana jest zdolność kredytowa kredytobiorcy, a na finalną decyzję musi on poczekać do kilku dni. Nie jest to jednak tak wymagający produkt, jak na przykład kredyt hipoteczny, więc potencjalni klienci banku mogą cieszyć się sporą swobodą, unikają też sporej dawki stresu.

Na co kredytobiorca musi zwrócić szczególną uwagę?

Pozornie każdy kredyt konsolidacyjny wydaje się korzystny. Kredytobiorca musi jednak podjąć rozsądną decyzję. Może okazać się, że kredyt gotówkowy w różnych bankach jest bardziej opłacalny. Zanim przeprowadzimy konsolidację zobowiązań kredytowych, zawsze warto również podjąć negocjacje z bankiem, z którym do tej pory współpracowaliśmy. Obniżenie raty czy niższe oprocentowanie pozwoli uzyskać większe oszczędności.

Uwagę trzeba zwracać nie tylko na całościową wysokość miesięcznych rat. Ważny jest wskaźnik RRSO, który uwzględnia wszystkie koszty. Niektóre banki pobierają prowizję za udzielenie takiego kredytu albo narzucają konieczność wykupienia dodatkowego ubezpieczenia.

Autor Artykułu

Podobne Artykuły

Dodaj Komentarz