Finanse
Zmiany w podatkach – nowa ustawa dotycząca rozliczania PIT 2019

4 września Sejm zaakceptował nową ustawę, która przewiduje, iż to urząd skarbowy będzie wypełniał deklarację PIT za podatników. Ma to unowocześnić działanie zeznań podatkowych. Co się z tym wiąże? Jakie dokładnie obowiązki względem rozliczenia podatków przejmie fiskus? Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w tym artykule.

Nowa ustawa – urząd skarbowy wzbogaci się o kolejne obowiązki

Rozliczanie podatków z roku na rok staje się coraz łatwiejsze dzięki nowej technologii, ale za to skomplikowane pod względem teoretycznym, gdy trzeba wypełnić wszystkie pola poprawnie lub wpisać dobrze wartości liczbowe.

By ułatwić zadanie podatnikom, rząd powołał ustawę, dzięki której od teraz to urząd skarbowy będzie musiał wypełniać deklaracje za obywateli. Wiąże się to oczywiście z odciążeniem Polaków. Nie będzie trzeba pilnować terminów i stać w kolejce. Poza tym, gdy zrobi to za nich urząd, będzie pewność, że wszystko jest wypełnione poprawnie.

Jak zadziała nowa ustawa w praktyce?

By fiskus wypełnił zeznanie podatkowe za obywatela, nie trzeba uprzednio składać wniosku. Takie prawo przysługuje każdemu, kto rozlicza się indywidualnie, z małżonkiem lub w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko. 

Zanim jednak takie gotowe zeznanie zostanie wysłane, podatnik ma do niego wgląd, może nanieść poprawki i dopiero ,,zapisać” zgodną wersję. Jeżeli tego nie zrobi, z dniem 30 kwietnia pit 2019 zostanie automatycznie zaakceptowany i złożony.

Czy obywatel otrzyma wgląd w swoje rozliczenie podatkowe?

Pamiętajmy, że warto zajrzeć do przygotowanej za nas przez urząd deklaracji, ponieważ samodzielnie możemy zdecydować, czy przekazujemy 1% podatku. Możemy też wprowadzić ulgi podatkowe czy numer konta bankowego, na który mają zostać przelane fundusze ze zwrotu podatku.

Szczegółowe informacje dotyczące tej nowelizacji w ustawie składania zeznań podatkowych, można znaleźć na tej stronie internetowej: http://urzadskarbowy24.pl/. Przedstawiono tam dokładnie, na czym polega nowe prawo oraz konkretnie, jak krok po kroku będzie wyglądało składanie zeznań podatkowych i wypisywanie wniosków przez urzędników. 


Autor Artykułu

Podobne Artykuły

Dodaj Komentarz