Polecane
Odmiany złączy hydraulicznych

Złącza hydrauliczne są produkowane w wielu odmianach. Można wyróżnić m.in. te przystosowane do wymagań polskiej normy, jak i również te stworzone zgodnie z normami państw zachodnich. Co więcej, złącza mogą różnić się również ze względu na rodzaj mocowania oraz przystosowania do pracy pod ciśnieniem. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat odmian złączy hydraulicznych, to zachęcamy do zapoznania się z dalszą częścią artykułu.

Podstawowe różnice w złączach hydraulicznych

Choć złącza hydrauliczne są stosunkowo niewielkie w porównaniu do całości konstrukcji, to niemniej jednak mają bardzo duże znaczenie. Ich funkcja jest istotna dla poprawnego i bezawaryjnego funkcjonowania całego układu hydraulicznego. Ponadto elementy te mogą mieć szerokie zastosowanie w branży przemysłowej – przy łączeniu przewodów oraz rur. W związku z tym warto zwrócić uwagę na poprawny dobór części.

Podstawowymi różnicami między złączami hydraulicznymi mogą być:

  • jakość wykonania,
  • materiał produkcji,
  • wymiary,
  • rodzaj mocowania (wkręcana w korpus i pod nakrętkę),
  • kształt.

W kwestii jakości – złącza zazwyczaj produkowane są ze stali węglowej ocynkowanej lub stali nierdzewnej. Oba materiały zapewniają szczelność konstrukcji, co jest zdecydowanie priorytetem. W przypadku wymiarów należy wyszczególnić, że powinny być one przystosowane zarówno do rury (jej średnicy zewnętrznej i grubości ścianki), a także z uwzględnieniem wymiarów gwintów przyłączeniowych. Oprócz wymienionych powyżej różnic, w złączach hydraulicznych należy również wziąć pod uwagę przystosowanie do pracy pod ciśnieniem – 16 lub 32 MPa.

Wszystkie różnice mogą wynikać z przystosowań do wymaganych norm w danym kraju. W związku z tym wyróżnia się m.in. złącza hydrauliczne z normy polskiej lub z normy zachodniej.

Zarówno złącza przystosowane do normy polskiej, jak i zachodniej, charakteryzować się mogą wysoką jakością w porównywalnym stopniu. Podstawową różnicą jest to, że złącza o zachodniej normie w wielu przypadkach lepiej sprawdzą się w układach hydraulicznych maszyn i urządzeń wyprodukowanych na rynek europejski – podczas gdy polska odmiana bardziej będzie odpowiadała konstrukcjom polskiej produkcji – tłumaczy ekspert od hydrauliki siłowej z firmy Megahydral P.H.U. z Wrocławia.

Czy odmiana złącza hydraulicznego ma wielkie znaczenie?

Warto podkreślić, że dobór złącza hydraulicznego może mieć bardzo duże znaczenie w poprawnym funkcjonowaniu układu hydraulicznego. Jak zostało wspomniane na początku – odpowiednie złącze nie tylko odpowiada za działanie całej konstrukcji, ale również za bezawaryjność sprzętu. Ponadto elementy te są narażone na wiele czynników – zarówno atmosferycznych oraz chemicznych, jak i mechanicznych. Muszą być wytrzymałe na duży nacisk ciśnienia, a także wyjątkowo szczelne. Z uwagi na to, dobór złączy hydraulicznych warto pozostawić specjalistom, którzy zwrócą uwagę na wszystkie ważne kwestie.

Autor Artykułu

Podobne Artykuły