Inne
Sony Xperia M5 – czy smartfon spełnia oczekiwania wymagających użytkowników?

Sony Xperia M5 funkcjonuje na polskim rynku od 2015 roku, ciesząc się przede wszystkim uznaniem tych użytkowników, którzy cenią wyjątkowo atrakcyjny design oraz możliwość wykonywania zdjęć typu selfie. Model jest zakwalifikowany do średniej półki cenowej i doskonale odzwierciedla jej wymagania.

Pozytywne pierwsze wrażenie

Opinie, jakie użytkownicy prezentują na forach internetowych wskazują, że Sony Xperia M5 z pewnością fascynuje swoim wyjątkowym designem. To efekt wyjątkowo trafionego pomysłu, jaką jest stylizacja Omnibalance, tylko nieznacznie zmieniana i udoskonalana w kolejnych modelach tego producenta. Różnica, która sprawia, że Xperia M5 jest wyjątkowa w całej rodzinie modeli, to aparat fotograficzny na froncie. Zalicza się on do jej największych atutów. Dobre wrażenie robi też połączenie złota lub srebra i czerni. Wzmocnione na narożnikach obramowanie przenosi smartfon na wyższy poziom elegancji i luksusu.

Ekran

Sony Xperia M5 wyposażony jest w wysokiej jakości ekran o przekątnej 5,0 cali, wpływający jednocześnie na wielkość całego urządzenia. Pomimo jego rozmiarów jednak, wynoszących 14,5 x 7,2 cm model jest cienki (7,6 mm), stosunkowo lekki i doskonale układa się w dłoni. Parametry modelu sprzyjają też przenoszeniu go w kieszeni, co jest szczególnie cenione przez użytkowników podczas prowadzenia długich rozmów podczas spaceru czy w środkach komunikacji miejskiej.

Wyświetlacz

Duży ekran ma cenioną przez użytkowników zaletę, jaką jest rozdzielczość Full HD wyświetlacza opartą na wysokim współczynniku zagęszczenia pikseli. Taka cecha z pewnością sprzyja oglądaniu filmów, zdjęć i surfowaniu w sieci. Wyświetlacz wyposażony jest w panel IPS o nieco gorszych parametrach niż popularne ekrany AMOLED. Obraz można też poprawiać za pomocą suwaków i opcji automatycznych. Negatywnie oceniana jest natomiast opcja minimalnego podświetlenia ekranu o wartości 21 cd/m2, która nie wpływa korzystnie na obsługę urządzenia po zmroku.

Aparat fotograficzny

Aparat fotograficzny zdaniem użytkowników jest największym atutem modelu Sony Xperia M5. Aparat przedni poza rozdzielczością 13 Mpx wyróżnia funkcja wykrywania twarzy, przystosowanie do zdjęć portretowych oraz autofokus, pozwalający na automatyczne ustawianie ostrości i kontrastu. Aparat główny z tyłu ma aż 21,5 Mpx. Poprawianie jakości zdjęcia jest też możliwe dzięki opcjom ręcznego korygowania, co pozwala na tworzenie fotografii niestandardowych.

Pod względem jakości wykonywanych zdjęć, a w szczególności autoportretów, aparat w Sony Xperia M5 spełnia oczekiwania nawet najbardziej wybrednych amatorów fotografii. Wykonane aparatem zdjęcia mają umiarkowaną ilość szumów, wyróżnia je duża szczegółowość, naturalne kolory i doskonała ekspozycja. Do gorszych elementów zalicza się nasycenie kolorami. Nieco gorszą jakość prezentują zdjęcia dynamiczne wykonywane po zmroku. Długi czas ekspozycji i naświetlania wpływa na ostrość obrazu. Cenioną przez amatorów fotografowania możliwością są aplikacje firmy Sony, pozwalające na w pełni manualną obsługę aparatu.

Wydajność i funkcjonalność

Pod względem wydajności i funkcjonalności Sony Xperia M5 oceniany jest stosunkowo wysoko, jak na tę klasę urządzeń. Zainstalowany w modelu chipset Helio X10 z 8-rdzeniowym procesorem Cortex-A53 i taktowaniem 1,9 GHz został uzupełniony grafiką PowerVR G6200 oraz pamięcią operacyjną 3 GB. Całość dobrze radzi sobie zarówno z obsługą Internetu i filmów, jak i z grami. Od czasu do czasu jednak zdarza się zawieszanie systemu oraz spowolnienie jego pracy przy dużym obciążeniu. Na wydajność negatywnie wpływa nadmierna liczba animacji, które spowalniają przechodzenie przez warstwy aplikacji. Pomimo to urządzenie sprzyja odtwarzaniu filmów 4K i graniu w wymagające gry.

Do poważnych wad telefonu użytkownicy zaliczają stosunkowo krótką żywotność baterii, wystarczającej przy normalnym użytkowaniu na maksymalnie 2 dni. Urządzenie nie posiada funkcji szybkiego ładowania, dlatego stosunkowo często jest wyłączone z użytkowania po podłączeniu do gniazdka. Do wad zaliczany jest też monofoniczny głośnik o niepraktycznym umiejscowieniu i problemy z przegrzewaniem się obudowy.

Autor Artykułu

Podobne Artykuły

Dodaj Komentarz