Finanse
E-paragony i ich cyfrowa archiwizacja – wsparcie dla rozwoju e-commerce

1 stycznia 2018 roku wejdą w życie nowe rozporządzenia dotyczące kas rejestrujących obrót w sklepach i punktach usługowych, wprowadzenia e-paragonów i zasad archiwizacji dokumentów fiskalnych. Planowane zmiany w systemie prawnym mają ułatwić rozwój e-commerce, a jednocześnie zapewnić sprawną kontrolę transakcji sprzedaży, zwiększając transparentność w tej sferze gospodarki.

Zapowiadana reforma systemu kas fiskalnych ma wprowadzić możliwość emisji dokumentów fiskalnych i niefiskalnych w dwóch formatach – papierowej i elektronicznej oraz umożliwić ich przesyłanie do Centralnego Rejestru Paragonów (repozytorium) prowadzonego przez Ministerstwo Finansów. Zmianie ulegną również obowiązujące przepisy dotyczące przechowywania kopii paragonów fiskalnych – ich archiwizacja będzie możliwa jedynie w postaci elektronicznej.  Oznacza to, że kasy fiskalne będę drukowały paragony w formie papierowej, emitując jednocześnie dokument elektroniczny lub rejestrować sprzedaż jedynie elektronicznie.

„E-paragon ułatwi w szczególności działalność firmom świadczącym usługi przez Internet – będę one mogły przesyłać Klientom elektroniczny dokument, rezygnując z papierowej wersji. W przypadku kupujących za gotówkę w punktach stacjonarnych wystarczy, że nabywca poda swój adres e-mail lub nr telefonu, a paragon z kasy zostanie przesłany na podany adres. Dla klientów korzystających z programów lojalnościowych – sytuacja będzie jeszcze łatwiejsza. Nowe rozporządzenia zwiększą akceptację płatności bezgotówkowych, a także umożliwią konsumentom łatwy dostęp do paragonów elektronicznych.” – mówi Jacek Bartnik, dyrektor zarządzający systemu EBI24

Dodatkowa korzyść posługiwania się e-paragonami to ułatwienie ewentualnych postępowań reklamacyjnych, w szczególności w odniesieniu do towarów objętych długim okresem gwarancyjnym. Archiwizacja papierowych wersji dokumentów fiskalnych to spory kłopot logistyczny. Ponadto nawet najlepiej przechowywane kopie paragonów z czasem blakną i stają się nieczytelne. Cyfryzacja dokumentów rozwiąże ten problem, a możliwość zarządzania e-paragonami zapewni konsumentom większą kontrolę nad domowym budżetem.

Wdrożenie nowych regulacji nie stanie się z dnia na dzień… Jednak wprowadzenie paragonów elektronicznych oraz nałożenie obowiązku archiwizacji kopii dokumentów fiskalnych wyłącznie w formie elektronicznej to zmiany, które będą miały bezpośredni wpływ na działalność firm prowadzących sprzedaż. Warto już teraz przygotować się do nowych rozporządzeń.

Autor Artykułu

Podobne Artykuły

Dodaj Komentarz