Finanse
E-paragony i ich cyfrowa archiwizacja – wsparcie dla rozwoju e-commerce

1 stycznia 2018 roku wejdą w życie nowe rozporządzenia dotyczące kas rejestrujących obrót w sklepach i punktach usługowych, wprowadzenia e-paragonów i zasad archiwizacji dokumentów fiskalnych. Planowane zmiany w systemie prawnym mają ułatwić rozwój e-commerce, a jednocześnie zapewnić sprawną kontrolę transakcji sprzedaży, zwiększając transparentność w tej sferze gospodarki.

Zapowiadana reforma systemu kas fiskalnych ma wprowadzić możliwość emisji dokumentów fiskalnych i niefiskalnych w dwóch formatach – papierowej i elektronicznej oraz umożliwić ich przesyłanie do Centralnego Rejestru Paragonów (repozytorium) prowadzonego przez Ministerstwo Finansów. Zmianie ulegną również obowiązujące przepisy dotyczące przechowywania kopii paragonów fiskalnych – ich archiwizacja będzie możliwa jedynie w postaci elektronicznej.  Oznacza to, że kasy fiskalne będę drukowały paragony w formie papierowej, emitując jednocześnie dokument elektroniczny lub rejestrować sprzedaż jedynie elektronicznie.

“E-paragon ułatwi w szczególności działalność firmom świadczącym usługi przez Internet – będę one mogły przesyłać Klientom elektroniczny dokument, rezygnując z papierowej wersji. W przypadku kupujących za gotówkę w punktach stacjonarnych wystarczy, że nabywca poda swój adres e-mail lub nr telefonu, a paragon z kasy zostanie przesłany na podany adres. Dla klientów korzystających z programów lojalnościowych – sytuacja będzie jeszcze łatwiejsza. Nowe rozporządzenia zwiększą akceptację płatności bezgotówkowych, a także umożliwią konsumentom łatwy dostęp do paragonów elektronicznych.” – mówi Jacek Bartnik, dyrektor zarządzający systemu EBI24

Dodatkowa korzyść posługiwania się e-paragonami to ułatwienie ewentualnych postępowań reklamacyjnych, w szczególności w odniesieniu do towarów objętych długim okresem gwarancyjnym. Archiwizacja papierowych wersji dokumentów fiskalnych to spory kłopot logistyczny. Ponadto nawet najlepiej przechowywane kopie paragonów z czasem blakną i stają się nieczytelne. Cyfryzacja dokumentów rozwiąże ten problem, a możliwość zarządzania e-paragonami zapewni konsumentom większą kontrolę nad domowym budżetem.

Wdrożenie nowych regulacji nie stanie się z dnia na dzień… Jednak wprowadzenie paragonów elektronicznych oraz nałożenie obowiązku archiwizacji kopii dokumentów fiskalnych wyłącznie w formie elektronicznej to zmiany, które będą miały bezpośredni wpływ na działalność firm prowadzących sprzedaż. Warto już teraz przygotować się do nowych rozporządzeń.

Autor Artykułu

Podobne Artykuły

Dodaj Komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *