Finanse
Jak uniknąć komornika? 3 zasady, dzięki którym nie grozi Ci zadłużenie

Czasami każdy może mieć trudniejszą sytuację finansową. Przyczyny są różne – nagła utrata pracy, pogorszenie stanu zdrowia, nieprzewidziane wydatki, pomoc bliskim itd. Jest kilka sposobów, aby wyjść z długów, ale najrozsądniej jest tak zarządzać finansami, aby w długi w ogóle nie popaść. Oto 3 podstawowe zasady, aby zaoszczędzić gotówkę na tzw. czarną godzinę.

Podobno aż 90% Polaków nie oszczędza – zamiast gromadzić oszczędności, żyją z dnia na dzień albo na kredyt. W razie wydarzeń losowych nie będą finansowo przygotowani, aby sobie poradzić – to pierwszy krok, aby wpaść w tzw. pętlę zadłużenia. Aby nie dopuścić do egzekucji komorniczej, lepiej nauczyć się odkładać co miesiąc choćby niewielką sumę. Zgromadzone środki posłużą w razie konieczności jako zabezpieczenie finansowe. Podpowiadamy, jak nieco zaoszczędzić bez większych wyrzeczeń.

Paragon? – tak, poproszę

Pierwsza zasada – zawsze bierz paragon, a potem go nie wyrzucaj. Warto je zbierać, a na koniec miesiąca dokładnie przejrzeć. Paragony ze sklepu czy innych zakupów to dowody zakupu – od razu możemy oszacować, ile wydajemy, a także – na co. Spisuj wydatki w notesie lub skorzystaj z arkusza kalkulacyjnego na laptopie czy kalkulatora elektronicznego Internecie. Znajdziesz tam szeroki wybór tego typu narzędzi i aplikacji. Od razu dowiesz się, na co wydajesz najwięcej i możesz zmniejszyć te wydatki.

Nie bierz na siebie roli poręczyciela

Jeśli nie wziąłeś pożyczki osobiście, ale ktoś bliski poprosi Cię o poręczenie kredytu, dobrze się zastanów. Warto wiedzieć, że zabezpieczenie czyjegoś kredytu jest równoznaczne z przyjęciem wielkiej odpowiedzialności, jeśli kredytobiorca nie wywiąże się z tego obowiązku ustalonych terminów.

Jeżeli jednak i Tobie zabraknie środków na uregulowanie długu, możesz wpaść w kłopoty finansowe i sam zgłosić się po pomoc w długach. Ponadto Twoje dane zostaną wpisane do rejestru dłużników, co może zaszkodzić także twojej firmie, jeśli ją prowadzisz. Sprawa może wreszcie trafić do sądu, a do drzwi zapuka komornik…

Pożyczka? Tylko w razie konieczności

To dość oczywista rada, ale często o niej zapominamy – aby nie mieć kłopotów finansowych i nie musieć prosić o pomoc w długach, lepiej po prostu nie zaciągać pożyczek i kredytów. Nie zawsze jest to możliwe – jednak według licznych badań chętnie pożyczamy pieniądze na przyjemności i gadżety. Najnowszy telewizor, smartfon, a może laptop? W ten sposób łatwo można stracić kontrolę nad wydatkami. Pożyczki lepiej traktować jako ostateczność, a nie dodatkowe źródło pieniędzy.

Lepiej zaciągać kredyty i wnioskować o pożyczkę wtedy, gdy to naprawdę konieczne – np. w przypadku problemów ze zdrowiem. Przed podpisaniem umowy przeczytaj też dokładnie wszystkie jej strony i zapytaj, jaką dokładnie kwotę będziesz musiał oddać.

Autor Artykułu

Podobne Artykuły

Dodaj Komentarz