Transport
Poprawne działanie przekładni pasowej w maszynach produkcyjnych

Maszyny znajdujące się w zakładzie produkcyjnym są zbudowane z wielu elementów. Co powinieneś wiedzieć o przekładni pasowej?

Prowadząc zakład produkcyjny, nie musisz znać się na maszynach. Jeżeli nie masz wykształcenia technicznego, lepiej, jeżeli pozostawisz serwis czy doglądanie urządzeń specjalistom – osobom, które mają doświadczenie w tym zakresie. Nie oznacza to jednak, że nie możesz wiedzieć, kiedy przekładnia pasowa działa w maszynach produkcyjnych poprawnie czy co to są i do czego służą taśmy przenośnikowe. To zupełne podstawy, jeżeli chodzi o działanie maszyn.

Co to jest przekładnia pasowa?

Termin „przekładnia pasowa” został zarezerwowany dla konstrukcji składającej się z elastycznego pasa i kół pasowych – czynnego i biernego. Zarówno koła pasowe, jak i pasy znajdują zastosowanie w wielu konstrukcjach, w tym m.in. w maszynach produkcyjnych. Dzięki nim możliwe jest przenoszenie napędu, zatem i transportowanie określonych wyrobów.

Jeżeli chodzi o przekładnie pasowe, to warto zauważyć, że producenci takich próbują je ulepszyć. Aktualnie można wyróżnić przekładnie pasowe z pasami:

  • płaskimi – aktualnie są one wykorzystywane głównie w agrotechnice. Charakterystyczny dla tej konstrukcji jest baryłkowy kształt –taki ma zarówno pas, jak i koło pasowe. Nie jest to przypadek, ale konieczność – tylko w ten sposób pas nie zsuwa się z koła.
  • klinowymi – paski klinowe cieszą się ogromną popularnością. Wszystko z uwagi na rozwój technologii i pojawienia się w fabrykach nowych materiałów. Taśmy gumowe są doceniane przez specjalistów m.in. za wytrzymałość, dzięki czemu cała konstrukcja jest niezwykle odporna na uszkodzenia.

Nabyłeś maszyny do swojej firmy stosunkowo niedawno? Prawdopodobnie będą one wyposażone w przekładnie pasowe z pasami klinowymi.

Poprawne działanie przekładni pasowej? Przegląd to podstawa

Aby sprawdzić, czy przekładania pasowa działa poprawnie, konieczne jest wykonywanie regularnych przeglądów. Tym powinny zająć się osoby mające doświadczenie. Tylko takie są w stanie stwierdzić, czy poszczególne elementy konstrukcji nie uległy uszkodzeniu. Jeżeli tak, fachowiec będzie w stanie wymienić np. koła pasowe.

Wymiana poszczególnych elementów wchodzących w skład przekładni pasowej musi zostać wykonana zgodnie ze sztuką, ale – o czym warto również pamiętać – konieczne jest użycie komponentów wysokiej jakości. Takie oferuje firma Wilhelm Herm. Müller Polska, dostarczając do firm produkcyjnych m.in. kół pasowych i taśm gumowych. Informacje o aktualnej ofercie i produktach znajdziesz na stronie: http://www.whm.pl/.

Autor Artykułu

Podobne Artykuły

Dodaj Komentarz