Inne
Zakup, czy wynajem mieszkania – co lepiej się opłaca?

Stając przed wyborem kupna, czy wynajmu mieszkania często druga opcja wydaje nam się być rozsądniejsza. Żeby kupić mieszkanie musimy zainwestować pieniądze lub wziąć kredyt, ale nie zawsze mamy taką możliwość. Co więc zrobić w takiej sytuacji? Co bardziej się opłaca?

Nie od dziś wiadomo, że nabycie mieszkania to kosztowna inwestycja, która zwraca się po latach. Dzięki niej wiemy, że jesteśmy na swoim i w każdej chwili możemy sprzedać lokum w celu zmienienia go na większe lub zlokalizowane w innym mieście. Ale co zrobić, gdy nie jesteśmy w stanie pozwolić sobie na kredyt hipoteczny lub nie mamy wystarczających oszczędności? W takim wypadku zawsze można rozważyć wynajem domu. Dzisiaj poznamy plusy i minusy obydwu opcji.

Plusy i minusy zakupu mieszkania

Plusy

Kupując mieszkanie mamy pewność, że jest ono nasze, przez co posiadamy pewnego rodzaju zabezpieczenie finansowe. Zawsze w trudnej sytuacji materialnej możemy sprzedać lokum i kupić mniejsze, a pozostałe pieniądze wydać na nagłe, nieprzewidziane wydatki. Kolejna zaleta to przede wszystkim niezależność. Nie musimy dostosowywać się do reguł osoby, która wynajmuje nam dom. Mamy pełne pole do popisu w kwestii urządzania wnętrza i dopasowywania go do swoich potrzeb.

Minusy

Przede wszystkim koszty. Zakup mieszkania to inwestycja wynosząca ponad 100 000 złotych. Nie zawsze dysponujemy tak pokaźnym zapasem gotówki. Kredyt hipoteczny również nie każdej osobie jest przydzielany.

Plusy i minusy wynajmu mieszkania

Plusy

Nie musimy od razu wydawać dużych sum pieniędzy. Zazwyczaj miesięczny czynsz jest atrakcyjny cenowo, a kaucja nie za wysoka.

Minusy

Musimy przestrzegać zasad narzuconych przez właściciela mieszkania. Często nie możemy zmienić koloru ścian, wprowadzić swoich rozwiązań, czy mebli. Kolejna kwestia to zwrot kaucji. Jeśli coś uszkodzimy, czy zepsujemy, cała nasza kaucja przepada. Następny minus to miesięczny czynsz, którego kwota często przekracza 1000 zł. Lepszą opcją jest kredyt na własny dom i raty równe wysokości czynszu, który musielibyśmy płacić.

Co więc wybrać? Zawsze sprawdzonym sposobem jest wybór tego, co uważamy za najlepsze wyjście w obecnej sytuacji. Jeśli szukamy mieszkania, które możemy kupić to sprawdźmy mieszkania na sprzedaż Lubin http://www.nieruchomoscilubin.com/. Znajdziemy tam szeroki wybór nieruchomości trakcyjnych cenowo i w dobrej lokalizacji.

Autor Artykułu

Podobne Artykuły

Dodaj Komentarz