Finanse
Dlaczego warto posiadać konto w banku?

Chociaż 87% dorosłych Polaków posiada konto bankowe, to i tak większość z nas trzyma gotówkę w domu. Zamiast kartą płatniczą najchętniej posługujemy się fizycznym pieniądzem, by realizować transakcje zakupowe. Nadal nie mamy wielkiego zaufania do instytucji bankowej, chociaż to właśnie w banku nasze pieniądze są najbezpieczniejsze. Już dawno przekonali się o tym mieszkańcy Szwecji – w tym kraju gotówka prawie całkowicie wyszła z obiegu. Czy Polska będzie drugą Szwecją?

  1. Bezpieczeństwo

Działalność banku kontrolowana jest przez Komisję Nadzoru Finansowego. Nie ma więc możliwości, by doszło do sytuacji, w której ulokowany na założonym koncie kapitał został utracony. Nawet w obliczu bankructwa banku, pieniądze zostaną nam wypłacone. Nic zresztą nie zapowiada, by banki działające w Polsce mogły utracić stabilność finansową. W najbliższym czasie na pewno nie powtórzy się u nas sytuacja, jaka miała miejsce w Grecji czy Hiszpanii.

Trzymanie pieniędzy na bankowym koncie to również ochrona przed ich zgubą, kradzieżą czy sytuacjami nieprzewidzianymi, jak pożar czy powódź. Pełen portfel pieniędzy może stać się celem złodziei – kradnąc plastikową kartę płatniczą, nasze pieniądze wciąż są bezpieczne, bo transakcje można wykonać dopiero po wpisaniu kodu PIN, który zna tylko jej właściciel.

2. Wygoda

Wyliczono, że transakcja bezgotówkowa w sklepie trwa co najmniej dwa razy szybciej niż ta przy wykorzystaniu gotówki. Klient nie musi odliczać żądanej kwoty, kasjer nie musi wydawać reszty. Cała operacja realizowana jest przy udziale terminalu, który w kilka sekund ją zatwierdza. Czas transakcji skrócił się znacznie po wprowadzeniu kart bezstykowych – do kwoty 50 złotych można płacić bez konieczności wpisywania kodu PIN.

Zakładając konto osobiste czy konto oszczędnościowe, do każdego z nich wydawana jest karta płatnicza. Taka zajmuje o wiele mniej miejsca niż wypchany gotówką portfel. Dzięki posiadaniu rachunku w banku można również wykonywać bezpłatne przelewy. W razie konieczności klient banku może zawsze skorzystać z bankomatu i wypłacić niezbędną kwotę fizycznych pieniędzy.

3. Dodatkowe możliwości

Bankowość elektroniczna jest dzisiaj w Polsce szeroko rozwinięta. Korzysta z niej ponad 13 milionów Polaków. Okazuje się, że konto internetowe daje ogrom możliwości w zakresie zarządzania zgromadzonymi na nim środkami.

Intuicyjny interfejs pozwala wykonywać przelewy w dowolnym czasie, ustalić zlecenia stałe albo zaplanować wykonywane transakcje. Z poziomu platformy internetowej można również kontaktować się z konsultantami banku. Uruchamiać linię debetową czy zaciągać kredyty.

4. Inwestowanie

Coraz częściej konta bankowe pozwalają nie tylko przechowywać pieniądze, ale jednocześnie je pomnażać. Przykładem może być oprocentowane konto oszczędnościowe. Bankowość internetowa pozwala również na dogodne zakładanie lokat albo inwestowanie połączone – to na przykład lokaty z funduszem inwestycyjnym.

Autor Artykułu

Podobne Artykuły

Dodaj Komentarz