Finanse
ZAPOMNIJ O HASŁACH Start up Excalibur z grantem z prestiżowego Horyzontu 2020 na aplikację zwiększającą wygodę i bezpieczeństwo logowania

Ciągle nie możesz zapamiętać swoich loginów i haseł? Aplikacja Excalibur może ci w tym pomóc. Innowacyjna technologia eliminuje konieczność wpisywania haseł, pozwalając na bezpieczne logowanie po zbliżeniu do komputera smartfona lub tabletu.

System został już doceniony przez Komisję Europejską, Cisco, Deutsche Telekom czy Kaspersky Lab. Jest dostępny bezpłatnie dla użytkowników prywatnych w wersji beta.

Na świecie są ponad 3 miliardy użytkowników internetu, którzy mają profile na wielu stronach. Zbyt wielu, żeby zapamiętać do nich hasła i loginy. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest użycie tego samego (prostego) hasła na wszystkich stronach, niewylogowywanie się lub resetowanie zapomnianych danych. A ataki hakerów i wyłudzenia haseł są coraz częstsze. Jak wynika z raportu Deloitte aż 90% haseł jest narażonych na złamanie.

Wygoda i bezpieczeństwo

Startup Excalibur z krakowskiego centrum innowacyjności Hub:raum znalazł rozwiązanie, wykorzystujące smartfony. Z perspektywy użytkownika Excalibur to po prostu aplikacja. Do działania oprócz komputera potrzebuje urządzenie mobilne (smartfon lub tablet), które będzie pełnić rolę tokena (urządzenia uwierzytelniającego). Aplikację wgrywamy na oba urządzenia a następnie komputer łączy się z telefonem dzięki prostemu skanerowi kodów – QR. Hasła podajemy tylko raz, przy pierwszym logowaniu na strony po zainstalowaniu Excalibura. Aby z niego korzystać nie trzeba się rejestrować. System nie odczytuje naszych danych personalnych.

Dalej dzieje się samo. Kiedy użytkownik zbliży się do komputera, mając przy sobie telefon z Excaliburem, następuje automatyczne zalogowanie. Kiedy się oddali, system (również automatycznie) wyloguje go ze wszystkich kont. Nie trzeba pamiętać haseł, nie musimy oglądać nawet strony logowania, aplikacja zajmuje się tym za nas i udostępnia je wyłącznie nam. Excalibur nie blokuje możliwości manualnego zalogowania, gdy zapomnimy zabrać ze sobą telefon. A w przypadku kradzieży lub zgubienia telefonu, dane można zdalnie skasować z systemu.

Jednak żaden system nie uchroni przed złamaniem mało bezpiecznego hasła typu 123456 (jedno z najpopularniejszych na świecie). Takie hasło może złamać ktokolwiek z dowolnego miejsca na świecie, bez potrzeby użycia zaawansowanych metod. Dlatego twórcy Excalibura rekomendują używanie bezpiecznych haseł – długich ciągów znaków, liter i cyfr. Generator takich haseł jest dostępny w aplikacji.

Brzmi magicznie, ale to „tylko” technologia

Programiści zadbali, żeby system miał unikalną „umiejętność” wykrywania bliskości (proximity detection) sparowanego telefonu z komputerem. Aplikacja „uczy się” przez cały czas i dzięki temu działa coraz lepiej. Im dłużej będziemy używali programu, tym lepiej będzie rozpoznawał czy jesteśmy blisko czy daleko.

Excalibur zapewnia prywatność i bezpieczeństwo na bardzo wysokim poziomie. Wszystkie dane są przechowywane przy użyciu unikalnego systemu rozproszonego, który nie gromadzi danych logowania w jednym miejscu, ale dzieli je między telefon i chmurę. To znacząco zwiększa bezpieczeństwo. W przypadku wycieku danych z jednego źródła, osoba niepowołana i tak nie może dostać się do konta.

Dotacja z Horyzontu 2020 na rozwój projektu

Excalibur starał się o dotację na rozwój projektu w ramach Instrumentu dla MŚP (Horyzont 2020). Mimo braku początkowych sukcesów, nie rezygnowali. Aplikowali ponownie do fazy 1 korzystając ze wsparcia firmy doradczej Ateknea Solutions. W rezultacie ten sam projekt, ale zaprezentowany w inny sposób otrzymał grant.

Projekt otrzymał 50 tysięcy euro na stworzenie studium wykonalności (m.in. analiza rynku, konkurencji, ryzyka). Aplikacja jest aktualnie w fazie beta, i podlega ciągłym udoskonaleniom – planowane są kolejne udogodnienia. Ich wdrożenie może zostać znacznie przyspieszone, bo Excalibur ma szansę zdobyć do 2,5 mln euro w ramach kolejnej fazy Instrumentu.

Excalibur został nagrodzony w wielu międzynarodowych konkursach technologicznych i biznesowych przez takie firmy jak Deutsche Telekom, Cisco, Kaspersky Lab oraz organizacje takie jak International Telecommunication Union czy World Intellectual Property Organization. Inwestorami spółki są Credo Ventures i T-Ventures.

Autor Artykułu

Podobne Artykuły

Dodaj Komentarz