Finanse
Naprawa reputacji zniszczonej w wyniku cyberataku to poważny koszt

Ponad połowa firm przyznaje, że incydenty naruszenia bezpieczeństwa informacji, jakich doświadczyły w ostatnim roku, miały negatywny wpływ na ich reputację. Średni koszt uszczerbku dla marki na jeden incydent dotyczący małych i średnich firm wynosił ponad 8 000 dolarów, podczas gdy szkody ponoszone przez przedsiębiorstwa przekraczały 200 000 dolarów.

Są to wyniki badania przeprowadzonego w 2015 r. przez Kaspersky Lab oraz B2B International, w którym wzięło udział ponad 5 500 specjalistów IT z 26 państw na całym świecie.

W wysoce konkurencyjnym środowisku u podstaw sukcesu firm leży coś więcej niż tylko wydajność oraz jakość produktów i usług. Zaufanie klientów oraz partnerów może przynieść większe zyski, a kluczową rolę w jego budowaniu odgrywa nieskazitelna reputacja marki. Z kolei utrata zaufania klienta do firmy często prowadzi do mniejszych zysków, a czasem do bankructwa.

Uszczerbek na reputacji zależy bezpośrednio od tego, czy incydent zostaje upubliczniony. 22% respondentów stwierdziło, że informacje o incydencie w ich firmie wyciekły do mediów i stały się publiczne.

Wielkość uszczerbku na reputacji mierzy się kwotą, jaką firma musi wydać, aby przywrócić swoje dobre imię. Co czwarta firma (24%) musiała zwrócić się w tym celu o pomoc do zewnętrznych konsultantów. Co ciekawe, w ciągu ostatnich trzech lat firmy zaczęły zwracać większą uwagę na pozytywną reputację. W porównaniu z 2013 r. liczba firm zgłaszających się po pomoc do zewnętrznych konsultantów ds. komunikacji kryzysowej wzrosła o ponad 5%.

„Niezależnie od rozmiaru firmy uszczerbek na reputacji może przynieść szkody każdemu biznesowi w równym stopniu” – powiedział Konstantin Woronkow, szef działu odpowiedzialnego za produkty bezpieczeństwa dla punktów końcowych, Kaspersky Lab. „W takiej sytuacji należy podjąć wszelkie możliwe działania w celu zapewnienia bezpieczeństwa informacji. Złożona, wielowarstwowa ochrona każdego elementu korporacyjnej infrastruktury IT pomoże zabezpieczyć firmę zarówno przed wewnętrznymi wyciekami informacji, jak i zdalnym wniknięciem cyberprzestępców do sieci”.

W celu zapewnienia wielopoziomowego bezpieczeństwa informacji Kaspersky Lab oferuje wachlarz rozwiązań i usług przeznaczonych dla każdego elementu infrastruktury firmowej. Obejmuje on zintegrowane rozwiązania, takie jak Kaspersky Endpoint Security oraz Kaspersky Small Office Security, jak również wyspecjalizowane produkty, w tym Kaspersky Security for Mobile, Kaspersky Fraud Prevention oraz Kaspersky Security for Virtualization, natomiast rozszerzone usługi wsparcia dodatkowo wzmacniają ochronę.

Pełne wyniki badania wykorzystanego w niniejszej informacji prasowej są dostępne na stronie http://r.kaspersky.pl/koszty_incydentow_it.

Autor Artykułu

Podobne Artykuły

Dodaj Komentarz