Technologie
UNIC UC40 – stać Cię na domowe kino

Do niedawna projektory były z urządzeniami bardzo kosztownymi. Drogimi w momencie zakupu oraz w czasie eksploatacji (duży apetyt na energię elektryczną, kosztowna konieczność wymiany szybko zużywających się lamp). Najnowsze projektory LED zrewolucjonizowały ten rynek.

Pierwsze modele projektorów LED były urządzeniami kieszonkowymi, z lampami o niewielkiej jasności, dającymi obraz o niskiej rozdzielczości i marnej jakości. Z czasem jednak z wykorzystaniem technologii LED powstały projektory nieco większe, o bardzo dobrych parametrach i znakomitym, niespotykanym wcześniej stosunku jakości do ceny. Takim projektorem jest UNIC UC40 – jeden z najnowszych modeli ekonomicznych projektorów LED.

Wymiary modelu UC40 to 21 x 15 x7 cm, nie jest więc „mikroprojektorem”, który można zmieścić w kieszeni marynarki. Dla niektórych tak poważne wymiary będą wadą, ale w zamian za to otrzymujemy silną, jasną lampę i wysokiej jakości obiektyw – elementy, których nie można zmieścić w miniaturowych projektorach.

Dzięki zastosowaniu w modelu UC40 lampy LED udało się połączyć wiele zalet, niemożliwych do zrealizowania przy użyciu tradycyjnych lamp halogenowych. Przede wszystkim energooszczędność – lampa LED zużywa nieporównywalnie mniej prądu od klasycznej lampy halogenowej, co pozwala na obniżenie rachunków za energię elektryczną. Dzięki małemu poborowi prądu, lampa LED nagrzewa się o wiele mniej niż lampy klasyczne, w związku z czym zamiast potężnego i głośnego układu chłodzenia, projektor UC40 wyposażono jedynie w pojedynczy niewielki wentylator. Trzecią ważną zaletą wykorzystania lampy LED jest wielokrotnie dłuższa żywotność lampy. Klasyczne lampy halogenowe należy wymieniać (w zależności od modelu) średnio co 2000 godzin, czyli przy intensywnym użytkowaniu co 1 – 2 lata. A każdorazowa wymiana lampy wiąże się z niemałymi kosztami. Zastosowana w UC40 lampa LED wystarcza na 20 tysięcy godzin, czyli 2 lata nieprzerwanej pracy. Przy korzystaniu z projektora przez 3 godziny każdego dnia, lampa posłuży nam przez najbliższe 16 lat.

Do rewolucji cenowej przyczyniło się przede wszystkim opracowanie nowatorskiego systemu wyświetlania. Otóż elementem wyświetlającym obraz w nowym UC40 jest układ SMP (Simplified Micro Projector), którego użycie pozwala na znaczne obniżenie stopnia skomplikowania budowy projektora, a co za tym idzie: obniżenia kosztów produkcji i zwiększenia niezawodności projektora. Za wysoką jakość obrazu odpowiada zawarta w układzie matryca LCD. Dzięki wykorzystaniu technologii LCD nie występuje migotanie obrazu i nawet wielogodzinne oglądanie filmu nie męczy wzroku.

UC40 posiada pełen zestaw złącz (HDMI oraz analogowe AV), dzięki któremu można do niego podłączyć dowolne źródło obrazu, np. komputer, odtwarzacz DVD lub Blu-ray bądź konsolę gier wideo. Posiada nawet wbudowany odtwarzacz plików, dzięki któremu odtworzymy film lub stworzymy pokaz slajdów bezpośrednio z pendrive’u USB lub karty SD. Aby uzupełnić wrażenia wizualne o wrażenia dźwiękowe, do projektora z łatwością podłączymy „duży” zestaw audio, głośniki komputerowe lub po prostu słuchawki, lecz gdy akurat nie mamy ich pod ręką, z pomocą przyjdą nam głośniki wbudowane w projektor.

Podsumowując, UNIC UC40 łączy niewielkie wymiary, niskie koszty eksploatacji oraz wiele zalet dostępnych do niedawna wyłącznie w drogich projektorach. A to wszystko w zaskakująco przystępnej cenie.

Projektor UNIC UC40 dostępny jest na Allegro w cenie 479 zł.

Autor Artykułu

Podobne Artykuły

Dodaj Komentarz