Technologie
Krawędziarki, czyli prasy krawędziowe. Jak działają?

Rozwój technologii w XXI wieku dostarcza ludziom wielu nowoczesnych rozwiązań, dzięki którym mogą powstawać nowe maszyny, służące wielu z nam.

Postęp cywilizacyjny możemy dostrzec szczególnie w momencie, kiedy możemy pozwolić sobie na coraz więcej rozwiązań technologicznych. Są nimi rożnego rodzaju wykrawarki, na przykład wykrawarki laserowe. Rozwiązań technologicznych, które stają się coraz bardziej dostępne na rynku i coraz więcej osób decyduje się na zakup profesjonalnego sprzętu. Krawędziarki, czyli prasy krawędziowe są to maszyny, które służą do gięcia arkuszy blachy. Dzięki rozwojowi technologicznemu dzisiaj możliwe jest korzystanie z maszyn najwyższej jakości. Prasy krawędziowe są w stanie wyginać blachę pod dowolnym kątek, stosując odpowiednie stemple i matryce. Dzięki użyciu giętarki do blach możliwe jest także jej karbowanie oraz zgniatanie.

Prasa krawędziowa – jak działa i jakie rodzaje można znaleźć na rynku?

Budowa prasy krawędziowej zazwyczaj zbudowana jest z ramy w kształcie litery C, a jej dolna belka porusza się w poziomie. To na niej znajduje się matryca.  Belka górna ze stemplem natomiast znajduje się w pozycji pionowej. Na rynku znajduje się wiele różnych rodzajów pras krawędziowych takich jak: elektryczne, mechaniczne, pneumatyczne, hydrauliczne. W większości wykorzystywanych maszyn na rynku, stosuje się prasy sterowane komputerowo – wykrawarki CNC. Przy wyborze konkretnych rodzajów maszyn należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników. Prasy hydrauliczne stosowane są bowiem do gięcia długich, grubych blach – wykazują się największą siłą nacisku. Prasy pneumatyczne są wykorzystywane do gięcia małych elementów seriami. Są zdecydowanie szybsze od pras hydraulicznych, ale mają zdecydowanie mniejszą siłą nacisku. Prasy mechaniczne zdecydowanie charakteryzuje dokładność i szybkość działania. Za pomocą silnika elektrycznego energia jest dostarczana do koła zamachowego. Co z kolei powoduje sprzęgnięcie się z kołem zamachowym oraz napędzenie mechanizmu korbowego. Warto także przy tego rodzaju sprzęcie nie zapominać o jego konserwacji i sprawdzać co jakiś czas dokładnie jego stan techniczny.


Autor Artykułu

Podobne Artykuły

Dodaj Komentarz